حضانت، بدون توانایی و لیاقت ممکن نیست!!! - موسسه حقوقی وکیل خانواده
حضانتخانواده

حضانت، بدون توانایی و لیاقت ممکن نیست!!!

حضانت وظیفه ای است بسیار مهم که قانون برعهده پدر و مادر نهاده است. چون کودک در سال های اولیه تولد، بدون مراقبت شدید آنها نمی تواند زنده و یا سالم بماند. به همین دلیل اگر هر یک از آنها که قاضی حضانت فرزندش را به او سپرده است؛ در انجام این وظیفه حساس و حیاتی، کوتاهی کند. و یا به دلیل فساد اخلاقی و اعتیاد و ورود صدمه و آسیب به کودک، سلامت جسمی و روحی و اخلاقی او را به خطر اندازد؛ راه هایی وجود دارد تا با راهنمایی و حمایت های گروه تخصصی خانواده بتوان با مراجعه به دادگاه، بی کفایتی او را در نگهداری از فرزندش ثابت نمود. و او را از حضانت سلب نمود. بنابراین سلب حق حضانت امری غیرممکن نیست!!!

هشت راه سلب حق حضانت را بدانید

 • سلب حضانت به دلیل اعتیاد
 • اعتیاد زیان آور به مشروبات الکلی، مواد مخدر و قمار

 • اگر پدر یا مادری که نگهداری از طفل به او سپرده شده؛ مبتلا به اعتیاد به مشروبات الکلی یا مواد مخدر باشد. یا مدام درحال قمارکردن باشد. که البته این عادت های زشت و ناپسند، به اندازه ای مخرب و زیانبار باشد که سلامت روانی کودک را به خطر انداختهباشد. و یا در تربیت او تأثیر منفی گذاشته باشد. و زمینه های انحرافش را به وجود بیاورد؛ دراینصورت دیگر نمی توان گفت که آن شخص، همچنان صلاحیت و کفایت نگهداری از فرزند خود را دارد. درواقع سلب حق حضانت، شایسته چنین پدر یا مادری است.
 • شهرت به فساد اخلاقی و اعمال خلاف عفت

 • لازم است توجه داشته باشید که هرگونه رفت و آمد و معاشرت در جامعه که ازنظر بیشتر مردم زشت و ناپسند باشد را، باید ازجمله موارد فساد اخلاقی دانست. مثل شرکت در میهمانی هایی که خوراکی ها و آلات عیش و خوشگذرانی، طرز پوشش، رفتار و حرکات، گفتار و صحبت ها و … در نگاه عموم اشخاص جامعه ناخوشایند باشد. اعمال خلاف عفت هم همان روابط نامشروعی هستند که ممکن است بر اثر تحریک امیال جنسی، بین دو شخص رخ بدهد؛ مثل زنا، لواط، و … و یا درجه های پایین تر آن، مانند بوسیدن نامحرم، یا در آغوش گرفتن او و … . که البته زمانی می توان با استناد به همه موارد بالا، از دادگاه تقاضای سلب حق حضانت نمود که مرتکب اینگونه اعمال، در محل یا منطقه زندگی خود، مشهور به یک یا چند مورد فساد خاصی باشد. با یک یا چند دفعه محدود انجام گناه یا جرم که نمی توان بی کفایتی مرتکب را ثابت کرد!!! شاید توبه کرده باشد!!! یا تحت تأثیر نصیحت دیگران اصلاح شده باشد!!! شاید سرش به سنگ خورده باشد!!! و شاید … . حتی اگر حکم محکومیت کیفری آن شخص به دلیل ارتکاب یکی از جرایم خلاف اخلاق و عفت نیز صادر شده باشد!!! ازطرفی از کجا معلوم که برخی تفریحات ناسالم که البته همیشگی هم نیست؛ مصلحت و منافع فرزند شخص را به خطر بیندازد؟
 • سلب حق حضانت به دلیل ابتلا به بیماری های روانی

 • اگر گواهی پزشکی قانونی، تأیید نماید که اختلالات روحی و روانی و شخصیتی و رفتاری شخص، به اندازه ای شدید و زیانبار است که سلامتی و آرامش فرزند او را نیز به خطر می اندازد؛ دراینصورت قاضی باید باتوجه به این گواهی، از او سلب حق حضانت نماید. مثل موردی که پدر طفل، مبتلا به بیماری دو قطبی بوده؛ و چند دفعه هم در بیمارستان بستری شده باشد. و یا زمانی که مادر دچار افسردگی شدید گردد؛ به نحوی که مدام درحال خنده و گریه باشد؛ و نتواند به فرزند خود رسیدگی و محبت کند.

حال که دیدیم ابتلا به یک عارضه روانی، می تواند باعث سلب صلاحیت نگهداری از طفل گردد؛ پس جنون که که به مراتب شدیدتر است؛ جای خود دارد!!! چه جنون دائمی باشد!!! و چه جنون آنی و موقت!!! جنون پدر یا مادر، موجب سلب حق حضانت از وی می گردد.

 • سوءاستفاده از طفل

 • سوءاستفاده از فرزندان ممکن است به دو صورت باشد که هر دوی آن را برایتان توضیح خواهیم داد. و درصورت سلب حق حضانت حتمی است:

1- گاهی سوءاستفاده از طفل مربوط به امور داخل منزل است. مثلاً پدر او که حضانتش را برعهده دارد؛ پس از جدایی از مادر کودک، با زن دیگری ازدواج نموده؛ که آن زن به دلیل کینه و دشمنی با فرزند شوهر خود و یا …، مدام او را مجبور می کند که با وجود سن کم و توانایی ناچیز، کارهای سخت خانه نظیر نظافت هال و آشپزخانه و سرویس بهداشتی و حمام را انجام دهد.در چنین موردی دادگاه باید از پدر طفل، سلب حق حضانت نماید.

2- گاهی هم پدر و یا مادری که حضانت طفل به او سپرده شده است؛ کودک را مجبور می کنند که در بیرون از منزل، باوجود سن کم و مخالفت قانون کار، به انجام کارهای سنگین و خطرناک با ساعات کار طولانی، مثل حمل بار، تراشکاری و برش فلزات و … مشغول گردد. و یا ازطریق ارتکاب جرایمی مثل گدایی و قاچاق مواد مخدر و بی عفتی و … درآمد کسب کند. در اینجا نیز، سلب حق حضانت سزاوار چنین پدر یا مادری است.

به هرحال اگر هر کدام از دو صورت بالا اثبات شود؛ دیگر دلیلی ندارد که قاضی اجازه دهد چنین پدر یا مادر زورگویی، همچنان به حضانت ظالمانه از طفل خود ادامه دهند.

 • ضرب و شتم طفل

 • حتماً توجه داشته باشید که هر آسیب و صدمه ای به سر و بدن کودک، نمی تواند باعث سلب صلاحیت ضارب از نگهداری او گردد. اول اینکه اینگونه اعمال ناپسند باید مدام تکرار شود به طوری که تقریباً تبدیل به عادتی گردد که ترک آن مشکل است!!! دوم اینکه ضرب و شتم و جراحت باید در نظر عموم مردم به اندازه ای شدید یا جدی و یا خطرناک باشد که نتوان به سادگی از کنار آن عبور کرد!!!

فرقی نمی کند که پدر طفل، او را کتک بزند یا نامادری وی. سکوتی که خود، مقدمه ظلم باشد؛ کمتر از انجام عمل ظالمانه نیست!!!

ناگفته نماند که ضرب و شتم و جراحت طفل، باید به تأیید پزشکی قانونی رسیده باشد.

 • سلب حضانت به دلیل رفتارهای نامناسب با طفلسوءمعاشرت با طفل

 • گاهی ممکن است در صورت یا بدن کودک، هیچ نشانه ای از کوچکترین ضرب یا جرجی وجود نداشته باشد. اما روح مالامال باشد از زخم هایی که به دلیل کلام و رفتارهای غیراخلاقی و بی ادبانه پدر و یا مادر او، باعث آزارش می شود. مثل اینکه پدر با زخم زبان بگوید: (اگه آدم بودی؛ مادرت تو را با خودش میبرد!!!) و یا با الفاظ خیلی زشت نظیر نام حیوانات و یا عناوین غیراخلاقی و ناموسی، فرزندش را صدا بزند. یا اینکه از ضرب المثل های نامناسب (چشمت کور دندت نرم) استفاده کند!!! و …
 • جلوگیری از حق ملاقات پدر و یا مادر طفل: فرزند از نظر روحی و عاطفی، به شدت نیاز به محبت هر دوی پدر و مادر خود دارد. یکی از آنان به هیچ وجه حق ندارد دیگری را از دیدن پاره تن خود محروم کند. اگر پدر یا مادری که وظیفه نگهداری از طفل را برعهده دارد؛ با اعمالی مثل تغییر محل زندگی و … مانع شود از اینکه همسر سابق خود، فرزندش را ببیند؛ و این وضعیت برای بار سوم هم تکرار شود؛ قاضی باید از آن شخص سلب حضانت کند.
 • ازدواج مادر

 • اگر مادر طفل ازدواج کند؛ حق حضانت خود را از دست می دهد. خواه ازدواج دائم باشد یا موقت!!! زیرا حالا وظایف مهم دیگری هم به او سپرده شده؛ که باتوجه به طبع نازک زنانه اش، توانایی انجام چند وظیفه مهم و اساسی را ندارد. اما اگر پدر طفل ازدواج کند؛ نمی توان از او سلب حضانت کرد. مگراینکه ثابت شود به دلیل تشکیل زندگی مشترک، توانایی لازم برای رسیدگی به امور فرزند خود را ندارد.

تا زمانی که مادر، شوهر نکرده است؛ نمی توان به بهانه معاشرت متعارف با مردی دیگر و یا خواستگاری وی از او، اثبات نمود که صلاحیت لازم برای حضانت را از دست داده است.

 • مشکلات معیشتی پدر

 • اگر پدر طفل دارای شغل مناسب با درآمد کافی نباشد؛ و یا کودک را برای زندگی به مکانی نامناسب یا فاقد امکانات رفاهی لازم ببرد؛ دراینصورت نمی توان گفت که صلاحیت کافی برای نگهداری از فرزند خود را دارد.

البته باید توجه داشت که راه های دیگری هم برای سلب حضانت وجود دارد؛ که ملاک تشخیص آنها، به خطرافتادن سلامت جسمی کودک و یا تربیت او است.

برای سلب حضانت، چه کار بایدکرد؟

 • تقاضای هر کدام از پدر و مادر، بستگان نزدیک طفل، ولی یا قیم او، و یا دادستان از دادگاه خانواده. اگر متقاضی، پدر و یا مادر کودک باشد؛ باید به طرفیت دیگری، دادخواست بدهد.
 • ارائه مدارک شناسایی متقاضی و طفل و حکم حضانت به دادگاه
 • ارائه مدارک و اسناد و دلایل لازم برای سلب حضانت به دادگاه
 • شرکت در جلسه دادرسی

اما ناگفته نماید که صرف ارائه دادخواست سلب حضانت به دادگاه کافی نبوده؛ و برای اثبات عدم توانایی پدر یا مادری که حضانت طفل را برعهده دارد؛ نیاز به دفاعیات وکلای مجرب گروه تخصصی خانواده در جلسه رسیدگی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا