وکیل قیم - موسسه حقوقی وکیل خانواده

وکیل قیم

وکیل قیم

در ابتدا باید بگوییم وکیل کسی است که از سوی یک شرکت یا فرد مأمور شده تا به کارها رسیدگی کند. وکلا به خوبی قانون را در موارد خاص می دانند و می‌ توانند به راحتی دادخواست تنظیم کرده و با قضات هم حرف بزنند.  وکلای کار کشته به راحتی می توانند از طریق مصالحه و سازش کردن، یک پرونده را حل و فصل کنند. ما در ادامه راجع به وکیل قیم(به انگلیسی: guardian lawyer) که یک وکیل کار کشته است صحبت می کنیم، با ما همراه شوید.

وکیل قیم
وکیل قیم

معرفی قیم

قیم به فردی گفته می‌ شود که به اموال، کارها و امور یک فرد دیگر که ناتوان باشد، رسیدگی می ‌کند. قیم در واقع برای کودکان و افرادی گرفته می ‌شود که پدر و مادر و جد پدری نداشته و یا مجنون بوده و از پس امور خود بر نمی ‌آیند. لازم به ذکر است که اگر فردی جد پدری زنده و سالم داشته باشد، نیاز به قیم ندارد. البته قیم بیشتر برای رفع امور مالی مطرح است. قیم در واقع یک نوع تکیه گاه محسوب می شود.

قیومیت یک فرد و یا نگهداری روحی و جسمی از یک انسان، به عهده پدر فرد می باشد. پدر به همه افراد حاضر برتری دارد. این برتری زمانی رد می شود که دادگاه حکم آن را دهد. در قانون داشتن قیم، این نکته نیز مطرح شده است که اگر در اقوام و خویشاوندان فردی که به قیم نیاز دارد، کسی وجود داشته باشد تا قیومیت او را بر عهده بگیرد، این خویشاوندان به دیگران مقدم هستند. باید گفت که خود مسئله قیم به چندین موارد مثل ولی قهری، کفیل و سرپرست تقسیم می ‌شود که هر کدام از آنها مسئله جداگانه‌ای می باشد.

معرفی وکیل قیم

وکیل قیم در واقع همان فردی است که باید یک قیم مناسب به عنوان سرپرست انتخاب کند. این وکیل باید عاقل بوده و بتواند همه چیز را درک کند. طبق قانون، قیمی که وکیل قیم انتخاب شده از طرف دولت برمی گزیند، باید عادل باشد تا بتواند با عدل با فردی که آن را به سرپرستی گرفته برخورد کند. اگر این قیم برگزیده شده توسط وکیل و یا همان دولت، شرایط و ویژگی هایی را که باعث انتخاب او برای قیمومیت شده است، از دست بدهد، توسط قانون عزل شده و فرد دیگری جایگزین او می ‌شود.

برای گرفتن و نصب قیم برای فرد محجور، یعنی یک فرد که پدر و مادر و جد پدری نداشته و مجنون می باشد،  دادگاه باید حکم کند. دادگاه می تواند وکیل قیمی را نصب کرده تا به امور بپردازد. در ابتدا برای گرفتن حکم دادگاه نیز، باید درخواست وکیل قیم به دادگاه محل سکونت فرد داده شود. اگر دادگاه با بررسی کردن به این نکته رسید که فرد محجور می باشد، حکم به داشتن وکیل قیم می‌ دهد. این وکیل هم با بررسی های درست و مناسب می تواند یک قیم خوب انتخاب کند.

ویژگی یک قیم مناسب

یک وکیل قیم مناسب باید با در نظر داشتن بعضی ویژگی های خاص قیم را انتخاب کرده تا او را از دیگران متمایز کند. این ویژگی ها عبارتند از:

 • مسلمان بودن قیم
 • عدم محجور بودن قیم
 • داشتن عقل کامل و درک کافی از اوضاع جامعه
 • داشتن درک کافی از اوضاع اقتصادی و مالی محجور
 • درک کامل نسبت به مسائل حقوقی
 • رسیدگی درست به مسائل مالی
 • عدم ورشکسته بودن مالی قیم
 • عدم فاسد بودن فرد قیم
وکیل قیم
وکیل قیم

وظایف وکیل قیم مناسب

وظیفه یک وکیل قیم مناسب این است که طبق حکم دادگاه، یک قیم درست انتخاب کند تا به بررسی و رسیدگی به امور مالی فرد محجور بپردازد. پرداختن به مسائل مالی به معنای این نیست که قیم هرکاری که دوست دارد انجام دهد. رسیدگی به اموال محجور، قوانین خاصی دارد و این قوانین عبارتند از:

 • عدم فروش اموال محجور مگر به رای دادگاه و رای خود محجور
 • عدم استفاده از اسناد محجور برای بدهی و دریافت وام بانکی مگر به حکم دادستان
 • عدم انجام معامله قیم با فرد محجور
 • عدم درخواست دستمزد توسط وکیل به دلیل انجام کار
 • عدم انتقال اموال محجور به حساب و یا به نام خود فرد

چگونگی تعیین وظایف وکیل قیم

وظایف یک وکیل قیم توسط قانون مدنی کشور تعیین می شود تا او نتواند از آن سرپیچی کند. از طرفی نظارت بر رفتار قیم نیز یک ضرورت است که توسط دادگاه انجام می شود. یعنی دادگاه فرد یا موسساتی را برای نظارت بر کارهای قیم معین می کند تا او نتواند هر کاری را که دوست داشت، انجام دهد. وکیل قیم و خود فرد قیم باید بدانند که همواره از طرف دادگاه و قوه قضائیه زیر ذره بین بوده و این نظارت همواره وجود دارد. وجود این نظارت باعث می شود تا آنها کار خود را به درستی انجام دهند.

چگونگی تقدم وصی بر قیم

طبق راهنمایی‌های یک وکیل قیم، باید گفته شود که اگر در زمان حیات و زندگی پدر و یا پدر جد فرد محجور، آنها برای او یک وصی و جایگزین بعد از خود معرفی کنند، دیگر مسئله قیم مطرح نخواهد شد. قیم زمانی مطرح می شود که وصی، پدر و یا جد پدری محجور از دنیا رفته باشند. در این شرایط وکیل انتخاب شده از طرف خویشاوندان و یا دادگاه می تواند یک قیم خوب انتخاب کرده تا به مسائل این فرد رسیدگی کند. وجود وکیل کارکشته در انجام کارها کمک بزرگی خواهد بود.

هزینه وکیل قیم مناسب

طبق مشاوره با وکیل قیم، این موضوع روشن شد که قیم می تواند به تناسب کارهایی که برای فرد محجور انجام داده است، طبق حکم دادستان از اموال محجور بردارد. البته کیفیت کار او و محلی که او برای اقامت فرد محجور در نظر گرفته است، بر کمیت و مقدار حقوق دریافتی او تاثیر میگذارد.

وکیل قیم
وکیل قیم

نتیجه گیری

در آخر باید گفت که وجود یک وکیل درست که به وظایف خود و درسی که مطالعه کرده به شدت واقف است، بسیار ضروری می باشد. این وکیل قیم کارکشته، می تواند روند زندگی و رفع مشکلات را برای فرد محجور تسریع کند. ما در موسسه حقوقی خود وکلای باتجربه و ماهری را داریم، که می توانند به رفع مسائل محجور و به امور مالی او بپردازند. علاوه بر وجود وکیل قیم، موسسه ما مشاوران مجربی دارد که بیست و چهار ساعته آماده خدمت رسانی به مراجعین خود هستند. شما می توانید برای دریافت مشاوره، برای انتخاب کردن یک وکیل کاربلد، به موسسه ما رجوع کنید.

دکمه بازگشت به بالا