حضانت فرزندان بعد از طلاق با پدر است یا مادر؟ + قانون جدید - موسسه حقوقی وکیل خانواده
حضانت

حضانت فرزندان بعد از طلاق با پدر است یا مادر؟ + قانون جدید

از مهم ترین و اساسی ترین حقوق کودک، حق حضانت است

 دو نهاد اصلی خانواده و دولت عهده دار مسوولیت تامین،تضمین و حمایت حق حضانت کودک هستند. خانواده از نظر حقوقی و اخلاقی مسوولیت دارد و دولت از دو بعد حمایتی و نظارتی مسوول است. وقتی سخن از خانواده به میان می آید,منظور پیوند زن و مرد برای تشکیل یک زندگی مشترک است. در این مقاله موضوعات حضانت فرزندان بعد از طلاق عوامل سلب حضانت فرزندان از مادر،حق یا تکلیف بودن حضانت و در نهایت سلب حق حضانت فرزندان از پدر بررسی خواهد شد .

موجودی که برای رشد و تکامل خود باید تغذیه شود می بایست کانونی برای رشد و عواطف و احساسات خود داشته باشد. از مهر و محبت به وجود آورندگانش بهره مند شود و در نهایت دوران شکل گیری شخصیت خود را به بهترین وجه سپری کند.در قوانین همه کشورها و همچنین کشور ما بخشی از مواد قانونی به حقوق و تکالیف والدین نسبت به فرزندان اختصاص یافته است. در اسناد بین المللی نیز مباحثی به کودک و حقوق وی مربوط است که سرانجام معاهده ای تحت عنوان کنوانسیون جهانی حقوق کودک تدوین شد . که در آن به طور کامل حقوق کودک در عرصه خانواده و اجتماع تبیین شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی مقاله شرایط ” حضانت فرزندان ” کلیک کنید.

حضانت:حق یا تکلیف

بعضی از فقها معتقدند که حضانت یک حق فردی و ساده است و قابل اسقاط و انتقال می باشد. دسته دیگر فقها معتقدند حضانت هم حق  است و هم تکلیف. بنابراین قابل اسقاط یا انتقال یا عوض در طلاق خلع نخواهد بود . قانون مدنی نظریه دوم را پذیرفته است:

 •  ماده 1168 قانون مدنی اینگونه بیان می کند که:

نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف ابوین است .

 • همچنین ماده1172 قانون مدنی می گوید:

هیچ یک از ابوین حق ندارند در مدتی که حضانت طفل برعهده انها است از نگهداری او امتناع کند. درصورت امتناع یکی از ابوین,حاکم باید به تقاضای دیگری یا با تقاضای قیم یا یکی از اقربا یا به تقاضای مدعی العموم نگهداری طفل را به هر یک  از ابوین که حضانت به عهده او است الزام کند.

بنابراین باتوجه به مادتین مذکور در این بند حضانت هم حق و هم تکلیف والدین می باشد .  نمی توان حق نگهداری و تربیت فرزند را بدون دلیل موجه و حکم دادگاه از پدر و مادر سلب کرد. اما از طرفی پدر و مادر هم نمی توانند از نگهداری و تربیت فرزندشان خودداری کنند.

حضانت فرزندان بعد از طلاق

طبق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی:

نگهداری از فرزندان هم حق و هم تکلیف پدر و مادر است.

بر این اساس نمی توان حق نگهداری و تربیت فرزند را بدون دلیل موجه و حکم دادگاه از پدر و مادر سلب کرد. اما از طرفی پدر و مادر هم نمی توانند از نگهداری و ترتبیت فرزندشان خودداری کنند.

 • طبق ماده ۱۱۷۸ قانون مدنی:

پدر و مادر مکلف هستند که در حدود توانایی خود به تربیت فرزند یا فرزندان خویش بر حسب مقتضی اقدام کنند و نباید نسبت به آن ها بی توجه باشند. سهل انگاری در نگهداری و تربیت فرزند موجب سقوط حق حضانت می شود.

زمانی که پدر و مادر با یکدیگر زندگی می کنند حضانت فرزند با هر دوی آن ها است. در صورتی که پدر و مادر جدا از یگدیگر زندگی کنند

 • مطابق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی:

برای حضانت چنین فرزندانی چه پسرو چه دختر ، مادر تا هفت سالگی تمام شمسی  اولویت دارد و پس از آن این اولویت با پدر است، مگر آنکه مصلحت فرزند به گونه ای دیگر اقتضا کند. اما در این جا باید سه نکته مهم را برای شما مطرح کنم.

حضانت فرزندان بعد از 7 سالگی

همچنین تبصره این ماده می گوید بعد از ۷ سالگی در صورت بروز اختلاف، حضانت فرزند با رعایت مصلحت وی به تشخیص دادگاه است.

اگر برای یکی از والدین مشکلی پیش آید، از قبیل عدم صلاحیت در نگهداری از فرزند و یا اینکه یکی از والدین به نحوه نگهداری فرزند توسط طرف دیگر اعتراض کند. باز هم امکان تغییر دارنده حق حضانت خواهد بود حتی در مدتی که اولویت با طرف مقابل باشد.با رسیدن فرزند به سن بلوغ دادگاه خود را فارغ از رسیدگی در خصوص حضانت میداند.  این خود فرزندان هستند که انتخاب می کنند نزد کدام یک از والدین زندگی کنند. اما تامین مخارج زندگی با پدر خواهد بود.

 

سلب حضانت فرزندان  از مادر

در صورت عدم صلاحیت مادر می توان  اقدام به پس گرفتن فرزندان نمود و حضانت را به پدر یا شخص دیگری واگذار کرد. براساس مواد1170و 1173 قانون مدنی و 41 قانون حمایت از خانواده، موارد سلب حضانت فرزندان از مادر عبارتند از:

 • الف)ابتلا به جنون یا دیوانگی: یکی از عوامل سلب حضانت از مادر و پس گرفتن فرزند از او، این است که او قوای عقلانی خود را از دست داده و دچار جنون و دیوانگی شود. البته سفیه شدن مادر موجب سلب حضانت نیست.
 • ب)ازدواج با شخصی دیگر: از دیگر موارد و عوامل سلب حضانت از مادر، این است که او پس از جدایی و طلاق، با شخص دیگری ازدواج کند.  البته اگر قبل از ازدواج مادر با شخص دیگر پدر طفل فوت کرده باشد در صورت ازدواج مادر حضانت از او سلب نمی شود.
 • پ)عدم مواظبت از طفل: چنانچه مادر، به درستی از طفل، مراقبت نکند و سلامت جسمانی و روانی طفل به خطر افتد، این امر می تواند از موارد و شرایط سلب حضانت از مادر و پس گرفتن فرزند از او باشد.
 • ت)انحطاط اخلاقی: چنانچه مادر، درگیر مسائل غیر اخلاقی باشد، این امر می تواند از موارد عدم صلاحیت مادر و سبب سلب حضانت از او باشد.

موارد سلب حضانت فرزندان از پدر

در زمانی که حضانت فرزند با پدر است ممکن است آسیبی به فرزند وارد کند.

 • براساس ماده 1173قانون مدنی هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت او است صحت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد . محکمه میتواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند اتخاذ کند:

در موارد ذیل حتی در مدتی که حضانت با پدر است حضانت از او سلب میشود:

 • الف)ابتلای پدر به جنون:وحدت ملاک با ماده1170قانون مدنی درصورتی که پدر  قوای عقلانی خود را از دست بدهد  و دچار جنون و دیوانگی شود حضانت از او سلب می شود . البته سفیه شدن پدر موجب سلب حضانت نیست.
 • ب)در معرض خطر قرار گرفتن صحت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل در صورت حضور نزد پدر: چنانچه پدر درگیر مسائل غیر اخلاقی باشد می تواند از موارد عدم صلاحیت و شرایط سلب حضانت از او باشد. در هر مورد که مصلحت کودک به خطر بیفتد می توان حضانت را از دارنده آن سلب کرد.

شما میتوانید با دریافت مشاوره حقوقی تلفنی و آنلاین سوالات خود را در خصوص حضانت فرزندان بعد از طلاق از بهترین وکیل حضانت بپرسید و به حق و حقوق قانونی خود دست پیدا کنید.

0

امتیاز کاربر: 4.65 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا