اجرت المثل - موسسه حقوقی وکیل خانواده

اجرت المثل چیست و چگون میتوان آن را گرفت ؟

اجرت المثل زن مطابق بند الف تبصره ماده واحده قانون اصلاح مقررات طلاق چنانچه زوجه در زندگی مشترک کارهایی را که شرعا بر عهده وی نبوده به دستور زوج و با قصد عدم تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم نماید.  اطلاق می گردد.

با این که زوجین در قبال یک دیگر وظایفی دارند اما در قانون و شرعا برای زن در زندگی مشترک به جز تمکین عام و خاص وظیفه ای دیگه ای وجود ندارد.

در عرف کارهای منزل و بزرگ کردن فرزندان و …  به عهده زن می باشد در حالی که در قانون این چنین نیست. طبق قوانین تمامی کارها و خدمات افراد محترم شمرده می شود و میتوان جهت انجام ان خدمات دستمزدی در نظر گرفته شود.

اجرت المثل زن

چنانچه زن جهت انجام  کارهای زندگی مشترک مانند شیر دادن به کودک و پخت و پزو شستن ظروف و … به همسر خود اعلام نماید در قبال این خدمات می بایست مبلغی دریافت نماید. اما نسبت به مقدار و میزان مبلغ توافقی صورت نگیرد . زن می تواند برای تعیین مبلغ اجرت المثل به دادگاه مراجعه کند.

آیا پرداخت اجرت المثل اجباری است ؟

هیچ مردی نمی‌تواند تا زمانی که تمامی حقوق همسرش را پرداخت نکرده است، او را طلاق دهد و هر اندازه که مدت زندگی مشترک بیشتر باشد، این حقوق نیز افزایش می‌یابد و به همین دلیل بسیاری از مردانی که قصد طلاق دادن همسر خود را دارند اما از قوانین و مقررات بی خبر هستند ، از این اقدام منصرف می‌شوند. یکی از این حقوق ویژه‌  که شرع و قانون برای زنان در نظر گرفته، اجرت المثل زن است .

. جهت تعلق اجرت المثل به زن ، مرد بایستی از همسردرخواست انجام امور مربوطه در زندگی مشترک را نموده باشد و انجام کارها با درخواست زوج صورت گرفته باشد چنانچه زن بدون اذن شوهر به انجام امور اقدام نموده باشد مستحق اجرت المثل ایام زوجیت نمی باشد.

البته تعلق اجرت المثل به زن صرفا اختصاص به زمان حیات وی ندارد ؛ به این معنا که حتی در صورت فوت کردن زن ، ورثه وی از جمله فرزندانش می توانند اقدام به مطالبه و دریافت اجرت المثل زن  بعد از فوت مادر نمایند

شرایط تعلق اجرت المثل

شرایط دریافت اجرت المثل زن اثبات موارد زیر در دادگاه می باشد.

خانوم کارهایی را که انجام داده است مطابق شرع به عهده او نبوده است.

به خواسته زوج کار را انجام داده است

با نیت رایگان کارها را انجام نداده است منظور این می باشد که باید انجام کار ها به صورت رایگان نباشد و این مورد در دادگاه باید به اثبات برسد.

از نظر عرفی باید امور دارای ارزش باشد که به ان اجرت تعلق بگیرد.

علت طلاق نباید به دلیل ناشزه بودن زن و همچنین سوء اخلاق وی باشد

زن ناشزه اجرت المثل ندارد ؟

زن  ناشزه زنی است که نسبت به همسرش تمکین نمی کند. تمکین شامل تمکین عام و خاص می شود یعنی یا به وظایف زناشویی خود عمل نمی کند و یا اموری مانند اطاعت از همسر، کسب اجازه برای انجام امور مربوط به خود، آراستگی ظاهری، اقامت در منزل همسر و حسن معاشرت با او را انجام نمی دهد و مرد حکم الزام به تمکین را نسبت به او دریافت کرده باشد. زنی که این امور را انجام نمی دهد ناشزه است.

در صورتی که این 6 مورد توسط زن در دادگاه خانواده اثبات نشود، اجرت المثل به وی تعلق نمیگیرد. البته لازم به ذکر است که با توجه به اینکه قانون حمایت خانواده سال 92، قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق را نسخ کرده است حتی اگر زنی ناشزه باشد و مرد حکم الزام به تمکین او را داشته باشد اجرت المثل به زن تعلق خواهد گرفت.

اجرت المثل زن ناشزه

تنظیم دادخواست اجرت المثل چگونه و به چه طریقی انجام می شود؟

برای مطالبه اجرت المثل زن ابتدا می بایست:

1

 دادخواست مطالبه آن به دادگاه ارائه گردد

قاضی مربوطه شروع به بررسی پرونده و احراز شرایط دریافت اجرت المثل می کند

2

ارجاع به کارشناسی  

کارشناس نیز با در نظر گرفتن مواردی مانند (مدت زمان زندگی مشترک، سن زوجه، نحوه اشتغال زن و) به تعیین میزان اجرت المثل زندگی مشترک می پردازد.

در واقع اجرت المثل زن مقدار مشخصی ندارد . بلکه دادگاه با توجه به میزان کارهای انجام شده، عرف منطقه و مسائلی از این قبیل، به ازای هر سال زندگی مشترک مبلغی را تعیین می کند

قانون گذار در ماده 4 قانون حمایت از خانواده، در مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت، دادگاه خانواده را صالح به رسیدگی دانسته است.

بهترین مشاور حقوقی اجرت المثل زن کیست؟

از آنجایی که میزان اجرت المثل  در هر سال متفاوت است، برای آگاهی از جدیدترین میزان حقوق خود الزامی است قبل از هرکاری با بهترین مشاور حقوقی اجرت المثل  در ارتباط باشید تا از میزان دقیق حقوق خود مطلع شوید.

مشاور حقوقی آنلاین اجرت المثل می تواند راهی سریع و بسیار آسان برای کمک به شما در اطلاع از میزان دقیق حقوق خود باشد . تا قبل از هر اقدام برای کسب حقوق خود بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

دریافت مشاوره آنلاین حقوقی اجرت المثل

برای اطلاع از جدیدترین حقوق خود و دریافت مشاوره، می توانید از مشاوره تلفنی اجرت المثل استفاده کنید. دریافت مشاوره تلفنی می تواند به شما در رابطه با جدیدترین حقوق خود و قانون جدید اجرت المثل اطلاعات کاملی بدهد.

هزینه مشاور حقوقی اجرت المثل می تواند بر حسب تخصص مشاور مربوطه متفاوت باشد، شما برای کسب بهترین نتیجه و بالا بردن درصد موفقیت خود نیاز دارید تا با متخصص ترین مشاورین حقوقی اجرت المثل ارتباط برقرار کنید.

مشاور آنلاین و تلفنی اجرت المثل یکی از راههایی است که میتواند به شما کمکی بزرگی در اقدام برای کسب حقوق خود کند. پس بهتر است در امور حقوقی برای موفقیت از مشاورین حقوقی بهره ببرید.

بهترین وکیل خانواده

هزینه وکیل اجرت المثل به چه صورت است؟

هزینه تمامی وکلا بر حسب میزان تخصص و آشنایی آن ها با قوانین متفاوت است. برای کسب بهترین نتیجه در هر کاری باید به سراغ متخصصین رفت.

وکیل اجرت المثل کسی است که آشنایی کامل به نحوه تنطیم دادخواست و درخواست اجرت المثل و مراحل قانونی آن دارد و همچنین از جدیدترین قانون جدید اجرت المثل و قوانین مربوطه به آن مطلع است.

دکمه بازگشت به بالا