مهریه - موسسه حقوقی وکیل خانواده

مهریه چیست و چگونه میتوان آن را طلب کرد؟

مهریه قانون ازدواج در ایران بر مبنای دین اسلام می باشد . در دین اسلام مهریه مال معینی است که دارای ارزش مالی بوده که می تواند به شکل تعهد و یا مال باشد.

به موجب قانون مدنی هرچیزی که مال بوده و همچنین قابلیت تملک را دارد میتوان به عنوان مهریه قرار داد . همچنین به محض جاری شدن عقد زن مالک مهریه می شود. به علاوه مقدار مهریه باید دقیق و مشخص بوده و به توافق طرفین تعیین شود.

شما میتوانید با دریافت مشاوره حقوقی آنلاین مهریه از بهترین مشاوران حقوقی  کشور به راحتی به جواب‎های سوال خود در رابطه با مهریه و نحوه طلب آن برسید.

مهریه

مهریه عندالاستطاعه چیست و چه تفاوتی با مهریه عندالمطالبه دارد؟

در سال‎ های گذشته بحث در رابطه با نوع مهریه قوت گرفته است. به طوری که زوجین می توانند در عقد نامه و با توافق یکدیگر نوع مهریه را به جای عندالمطالبه، عندالاستطاعه بنویسند.

مهریه عندالااستطاعه پیامد‎های حقوقی متفاوتی را برای مرد و زن ایجاد می کند. پرداخت مهریه عندالاستطاعه منوط به داشتن استطاعت مالی مرد است به طوری که زن زمانی می تواند مهریه مقرر خود را دریافت کند که استطاعت مالی زوج را اثبات کند.

زن در صورتی می تواند مهریه عندالااستطاعه را دریافت کند که مال منقول و یا غیر منقول زوج را برای توقیف به دادگاه معرفی کند، همچنین زوجه می تواند بخشی از حقوق زوج را درصورتی که کارمند باشد توقیف نماید.

در تفاوت دیگر مهریه عندالاستطاعه و عندالنطالبه میتوان گفت که در مهریه به نوع عندالاستطاعه امکان جلب زوج وجود ندارد و نمیتوان او را ممنوع الخروج کرد.

برای آشنایی بیشتر در رابطه با مهریه عندالاستطاعه و نحوه گرفتن و طلب کردن آن به روش قانونی، می توانید با دریافت مشاوره حقوقی آنلاین مهریه  و با مشورت با وکلای آنلاین مهریه به جواب سوالات خود در رابطه با مهریه عندالاستطاعه برسید.

انواع مهریه چیست و بر چه مبنایی تقسیم میشوند

مهر المسمی : این نوع از مهریه در اعلامیه رسمی و با رضایت طرفین و خانواده ‎ها ثبت می شود.

مهرالمثل : مقدار این از مهریه بر حسب صفات و جایگاه اجتماعی زن تعیین می گردد.

مهرالمتعه : این نو از مهریه درست به مانند عکس مهرالمثل، میزان بر حسب جایگاه اجتماعی و شخصیت زوج می باشد.

مهرالسنته : در این نوع از مهریه اگر زن از سوی مرد به کتاب خدا و سنت پیامبر تزویج شود، مهریه قانونی او 500 درهم می باشد.

نحوه دریافت و تعیین کردن مهریه به نرخ روز

برای تعیین مهریه به نرخ روز باید از جدول شاخص تورم که هر ساله از سوی بانک مرکزی اعلام می شود، استفاده نمود. تعیین کردن مهریه به نرخ روز سبب برقراری عدالت قانونی می شود.

برای مثال اگر کسی قادر بود در سال 1370 با مبلغ مهریه مقرر شده خود، یک دستگاه خودرو بخرد. امروزه قادر نخواهد با نرخ تورم فعلی قدرت خرید خود را حفظ کند و به همین سبب مبلغ مهریه او ارزش خود را به دلیل تورم از دست داده است.

در قانون خانواده نحوه تعیین کردن مهریه به نرخ روز آمده است و همچنین به طور صریح در قانون به آن پرداخته شده است و به آن حکم شده.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه تعیین مهریه خود به نرخ روز و اطلاعات بیشتر در رابطه با چگونگی طلب آن، با متخصص ترین مشاورین حقوقی آنلاین مهریه در سریع ترین زمان ارتباط برقرار نمایید.

مراحل و نحوه طلب کردن مهریه

1

به موجب قانون جدید کلیه دادگاه ‎های ایران از دریافت دادخواست مهریه در ابتدا بدون مراجعه قبلی به اداره ثبت منع شده اند. در نتیجه گام اول در طلب مهریه مراجعه به دفتر ازدواجی است که عقد در آن ثبت شده است.

2

زوجه می تواند برای توقیف اموال زوج و ممنوع الخروج کردن زوج درصورتی که نوع مهریه عندالمطالبه باشد به اداره ثبت مراجعه کند.

3

لازم به ذکر است شما برای اجرای مراحل اجرا و توقیف برای مهریه به یک وکیل مهریه متخصص و با تجربه نیاز دارید تا بتوانید به کار خود سرعت ببخشید.

از آنجا که شما ممکن است به دلیل پیچش ‎های قانونی زیاد و عدم آشنایی و تجربه در رابطه با طلب مهریه خود به مشکلات قانونی بسیاری برخورد کنید. اکیدا توصیه می شود که برای پیشرفت در کار خود از وکیل متخصص مهریه در این راه کمک بگیرید.

هزینه وکیل آنلاین مهریه

الزاما توصیه می شود که به دلیل سختی و زمان بر بودن مراحل اجرا و طلب مهریه، حتما پیش از هر اقدام قانونی با متخصص ترین وکلای مهریه در ارتباط باشید تا بتوانید از تجربه  و مهارت آن‎ها بهره‎مند شوید.

هزینه وکیل آنلاین مهریه بر حسب میزان تخصص وآشنایی هرچه بیشتر وی با مواد قانونی و داشتن تبحر و تجربه در حرفه وکالت است. برای موفقیت در گرفتن مهریه خود با بهترین و متخصص ترین وکلای آنلاین مهریه از هرکجای ایران وجهان که هستید، در ارتباط باشید.

دکمه بازگشت به بالا