تفاوت انواع طلاق - موسسه حقوقی وکیل خانواده
خانوادهطلاقطلاق توافقیطلاق یک طرفه

تفاوت انواع طلاق

تفاوت انواع طلاق »
در این مقاله از سایت وکیل خانواده، قصد داریم تا شما مخاطبین عزیز را با انواع طلاق و البته تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند، آشنا سازیم.

ابتدا باید بدانیم که زمانی که در زندگی مشترک زوجین، مشکلات به درجه غیرقابل حدی رسیده و برطرف ساختنِ آنان نیز از توان طرفین خارج شود، آنگاه صحبت از « طلاق » به میان آمده و هر چند که نمی‌توان آن را به عنوانِ تنها راه حلِ پیش‌رویشان محسوب کرد اما وقتی حقوق دوجانبه آن‌ها در زندگی مشترک تحت تأثیر دلایل مختلفی پایمال شود، آنگاه طلاق می‌تواند تا حد امکان، به برطرف ساختنِ مشکلات و موانع پیش‌روی آن‌ها کمک نموده و یا از شدتشان بکاهد. طلاق انواع گوناگونی را دارا بوده و در قانون مدنی ایران، از منظر‌های مختلفی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

انواع طلاق شامل :

1- طلاق بائن 2-طلاق رجعی3- طلاق خلعی یا خلع

1- طلاق بائن : در طلاق بائن، رجوع به همسر برای طرفین ممنوع می‌باشد و آن‌ها این حق را ندارند که در دوران عده طلاقشان، مجدد زندگی مشترک خود را ادامه دهند

طلاق بائن به 4دسته به شرح زیر تقسیم میشود:

اول -سومین طلاق

دوم -طلاق خلع و مبارات

سوم-طلاق زن یائسه

چهارم-طلاق قبل از نزدیکی

توضیحات کامل طلاق بائن کلیک کنید

2-طلاق رجعی : در این نوع طلاق دوران عده آن ( ۳ ماه از زمان ثبت واقعه ) مرد می‌تواند به همسر خود رجوع نماید. البته که در طلاق رجعی، قرائت مجدد صیغه عقد واجب نیست و قانون این اجازه را به زوجین می‌دهد که همچون دورانِ پیش از طلاق، ارتباط خود را از سَر بگیرند.
3- طلاق خلعی یا خلع :نوع دیگر طلاق است ( که می‌تواند توافقی و یا یک طرفه باشد. ) و بدین معناست که زن از همسر خود کراهت داشته ( و یا بر عکس ) و به عبارت ساده‌تر، یکی یا هر‎دوی آن‌ها، هیچ‌گونه میل و رغبتی برای ادامه زندگی مشترکشان نداشته باشند. البته اگر درخواست طلاق از جانب زن مطرح شود، او باید بخشی از مهریه یا کلِ آن را به همسر خود واگذار نماید. ( اگر حس نامبرده دوجانبه باشد، آنگاه طلاق را مبارات یا مباراتی می‌دانند. )
نوع دیگر طلاق خلعی، طلاق توافقی می‌باشد که البته در مقایسه با دیگر اقسام طلاق، چندان هم مرسومیت ندارد. پروسه آن نیز بدین نحو است که مرد می‌تواند در هنگام عقد، به همسر خود وکالت ببخشد که به واسطه آن، در هنگام درخواست زن، از هم جدا شوند. در این نوع از طلاق بر خلاف مابقی اقسام آن، حضور وکیل ضروری نیست و زوجین در صورت تمایل می‌توانند دادخواست طلاق‌شان را مطرح نمایند. در طلاق توافقی بر خلافِ طلاق‌های یک‌طرفه، دیگر داوری وجود ندارد و طی کردنِ حداقل یک جلسه دادگاه توسط زوجین، کفایت‌بخش است و بعد از آن، دیگر مراحل پروسه طلاق آغاز می‌گردد. بنابراین در رابطه با تفاوت این دو نوع از طلاق می‌توان به واگذاریِ مالی زن به شوهر که مسیر طلاق را هموار می‌سازد، اشاره نمود. ( به آن مبلغی که از جانب زن به مرد اعطا می‌گردد تا راضی به جدایی از همسر خود شود، عوض یا فدیه گفته می‌شود. )
● طلاق بر اساس جنسیت درخواست‌کننده نیز تقسیم‌بندی می‌شود. به عنوان مثال اگر طلاق از طرف مرد درخواست شود، آنگاه آغاز شدن پروسه آن، ملزوم به ارائه گواهی عدم امکان سازش از جانب مرد است اما در طلاق از طرف زن، حق طلاقی که در هنگام عقد از جانب همسرش دریافت نموده و یا داشتن شرایط عسر‌و‌حرج با یک‌دیگر، منجر به مطرح شدنِ درخواست وی شده و دادگاه نیز وظیفه دارد تا آن را پیگیری نماید.

بر همین اساس طلاق به سه نوع درخواست تقسیم میگرددکه شامل : الف – طلاق از طرف زوج (مرد) ب- طلاق از طرف زوجه ( زن ) ج- طلاق توافقی

« سؤالات متداول »

● آیا در طلاق خلع و مبارات، زن در مدتِ عده، حق رجوع به عوض را دارد؟

بله. در صورتی که زن این کار را انجام دهد، طلاق بائن تبدیل به طلاق رجعی شده و آنگاه زن، حق دریافت نفقه یا حق ارث را از همسر خود خواهد داشت.

آیا در طلاق رجعی، زن نیز امکان رجوع دارد؟

خیر، در قانون مدنی ایران، حق رجوع تنها به مرد تعلق دارد.

« وکیل خانواده و طلاق کیست؟ »
وکیل خانواده و طلاق را می‌توان یک مشاور حقوقی دانست که در هنگام بروز چالش در زندگی مشترک طرفین، به میدان آمده و بسته به دانش و مهارت خود، مسائل مالی و وجوه مادیِ مربوط به تعاملات زوجین را بررسی نموده و بدین ترتیب، به تسریع و آسان‌سازیِ روند پرونده‌های پیش‌رویش کمک می‌کند.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر با مشاورین حقوقی متخصص سایت وکیل خانواده ارتباط برقرار کنید.

دریافت مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا