یک وکیل عالی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ - موسسه حقوقی وکیل خانواده
معرفی خدمات

یک وکیل عالی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین سوالاتی که توسط کاربران پرسیده می‌شود؛ این است که یک وکیل عالی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

ویژگی های یک وکیل : در این مقاله سعی می‌کنیم تمامی ویژگی‌هایی را که باید یک وکیل عالی داشته باشد، بیان کنیم. تاثیر زیاد وکیل خوب در پیشبرد و موفقیت پرونده‌های حقوقی باعث می‌شود تا همواره این سوال پرسیده شود که کدامین ویژگی‌ها باعث شده است تا از این حقوق‌دان به عنوان یک متخصص عالی یاد شود؟

ویژگی‌های بسیاری در تبدیل یک وکیل بی‌تجربه به یک متخصص کاربلد و آگاه نقش دارند. بدون شک بیان تک تک این ویژگی‌‌ها از عهده انسان خارج است. بنابراین به ناچار به معرفی برخی از برجسته‌ترین ویژگی‌های یک حقوق‌دان عالی می‌پردازیم.

وقت شناسی

از میان هزاران ویژگی‌های یک از یک تحصیل کرده وکالت یک حقوق‌دان خوب‌ می‌سازد، مهم‌ترین آن وقت شناسی است. از آنجایی که حتی دقیقه‌ها و ثانیه‌ها نیز می‌تواند در آغاز پیگیری‌های حقوقی و تغییر نتیجه پرونده به نفع شما موثر باشد، انتظار می‌رود یک وکیل عالی قدر تک تک دقیقه‌ها را بداند‌. و از فرصت‌های پیش رو نهایت استفاده را ببرد. اگر یک متخصص و حقوق‌دان از وقت شناسی غافل شود؛ هیچ وقت نمی‌تواند موفقیت‌های بسیاری را در تجارب کاری خود ثبت کند.

صبور بودن

افراد عجول هیچ وقت نمی‌توانند وکیل عالی باشند. چرا که پیشبرد اهداف حقوقی و تغییر نتیجه به نفع موکل نیازمند صبر و حوصله فراوانی است. گاهی ممکن است رسیدن به جایگاه دلخواه در پرونده حقوقی نیازمند صرف ماه‌ها و حتی سال‌ها زمان باشد. بنابراین یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید یک وکیل متخصص و حرفه‌ای داشته باشد، صبر و حوصله فراوان در مسیر رسیدن به نتایج دلخواه است.

تجربه بالا

شاید تحصیل کردن در یک رشته بتواند ۲۰ درصد شما را به موفقیت نزدیک کند. اما شک نکنید ۸۰ درصد باقی مانده متعلق به تجربه است. در واقع می‌توان گفت تجربه و آزمون و خطا در کنار داشتن دانش آکادمیک موجب شکل گیری یک متخصص حرفه‌ای خبره و کاربلد می‌شود.

برخی تصور می‌کنند هر چه فردی سن بالاتری داشته باشد یا به اصطلاح سال‌های بیشتری را در یک عرصه سپری کرده باشد؛ از تجربه بالاتری نیز برخوردار است. اما همیشه اینگونه که به نظر می‌رسد؛ نیست‌.

ممکن است یک حقوق‌دان تازه کار با انجام چندین پرونده حقوقی سخت به تجربه‌ای دست یابد که یک وکیل با سابقه ۲۰ سال فعالیت نتوانسته است؛ همچنین تجربه‌ای را کسب کند.

دقیق و نکته سنج بودن

یک وکیل عالی حتی نباید از کوچک‌ترین نشانه‌ها و شواهد به راحتی بگذرد. چرا که هر کدام از این نشانه‌های کوچک می‌تواند نتیجه پرونده حقوقی را به طور کامل تغییر دهد‌.

با کنار یکدیگر قرارگیری همین شواهد و نکته‌های کوچک و بزرگ است که یک وکیل قادر می‌شود از یک پرونده حقوقی سخت به خوبی دفاع کند‌. و حقوق پایمال شده موکل‌اش را باز پس گیرد.

وکیل

آپدیت بودن

یک وکیل یا حقوق‌دان متخصص باید به صورت مداوم تحقیق و مطالعه داشته باشد و از این طریق دانش خود را بروزرسانی کند. چرا که قوانین و مقررات موجود در دنیا وکالت ممکن است هر از چندگاهی یک بار دستخوش تغییر شوند. بنابراین اگر فرد متخصص خودش را با قوانین جدید وقف ندهد، ممکن است ضررهای بسیاری متحمل موکلان گردد.

فعالیت در یک یا چند عرصه مشخص

دنیا حقوق و وکالت همچون یک اقیانوس بی‌کران است که هیچ انتهایی ندارد. بنابراین هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که در تمامی زمینه‌هایی حقوقی دارای دانش و تجربه است. معمولا وکلایی که به طور اختصاصی در یک یا چند زمینه حقوقی فعالیت دارند به واسطه کسب تجربه بیشتر؛ وکلا عالی‌تری هستند‌.

بنابراین اگر یک مشکل حقوقی سایبری دارید؛ بهتر است به متخصصان سایبری مراجعه کنید. چرا که این افراد به دلیل تخصص گرایی بهتر می‌توانند شما را در این زمینه یاری کنند.

شناخت راه‌های سریع رسیدن به هدف

یک متخصص حقوقی باید تمامی راه‌هایی را که منتهی به موفقیت در پرونده می‌شود را بشناسد. و با توجه به این شناخت خود، مسیری را پیشنهاد دهد که در کمترین زمان موکل را به هدف نهایی برساند.

هیچ اشتباه نکنید. این به معنا عجول بودن متخصص مربوطه نیست. بلکه به معنا مهارت وی در حل مسئله است.

وکلا عالی و حرفه‌ای متخصصانی هستند که از طریق معرفی بهترین و سریع‌ترین مسیرهای نزدیک شدن به هدف پرونده حقوقی، از هدر رفتن بی‌مورد وقت و سرمایه جلوگیری می‌کنند.

توانایی حل مسئله

توانایی حل مسئله از دیگر ویژگی‌هایی است که انتظار می‌رود یک وکیل خوب و کاربلد داشته باشد.

پرونده‌های حقوقی مسائلی سخت و پیچیده هستند که معمولا به راحتی حل نمی‌شوند. بنابراین اگر فرد وکیل دانش و مهارت کافی در زمینه حل مسائل سخت و پیچیده نداشته باشد؛ پرونده به جایگاه دلخواه نخواهد رسید. و احتمال شکست قطعی است.

به همین دلیل است که انتظار می‌رود متخصص حقوقی بتواند مسائل سخت و پیچیده‌ای را که باعث ایجاد شک و شبه در پرونده شده است را سریع حل کند.

فن بیان قوی و مناسب

وکیل عالی بایستی بتواند با کمک گرفتن از مهم‌ترین ابزار خود یعنی کلام از حق و حقوق موکل خود دفاع کند. بنابراین می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک وکیل و متخصص خوب باید داشته باشد؛ فن بیان قوی و متناسب با مکان و زمان است‌.

چنانچه یک وکیل یا حقوق‌دان از فن بیان خوب و قوی برخوردار نباشد؛ احتمال شکست وی در پرونده‌های مختلف حقوقی حتمی است.

ویژگی‌های دیگری همچون برخورداری از روابط اجتماعی قوی، رازدار و امین بودن و… نیز جز خصوصیت‌های یک وکیل عالی در نظر گرفته می‌شود.

راه‌های یافتن یک وکیل عالی

حال که با ویژگی‌های یک وکیل عالی آشنا شدید، لازم است تا راه‌های یافتن و برقراری وکلا عالی را بدانید.

قبل از هر گونه اقدام باید زمینه تخصصی وکیل دلخواه را مشخص کنید. به عنوان مثال اگر به دنبال حل پرونده‌های حقوقی مربوط به فضا سایبری هستید؛ باید به دنبال وکیل متخصص سایبری باشید.

پس از مشخص کردن زمینه فعالیت وکیل دلخواه باید زمانی را برای تحقیق و جست و جو در نظر بگیرید. استفاده از تجربیات دیگر افراد در زمینه جست و جو و یافتن بهترین و عالی‌ترین  وکیل و حقوق‌دان متخصص می‌تواند برای شما راهگشا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا