مجازات عدم تمکین چیست؟بررسی همه جانبه عدم تمکین زن - موسسه حقوقی وکیل خانواده
تمکینخانواده

مجازات عدم تمکین چیست؟بررسی همه جانبه عدم تمکین زن

تمکین چیست؟

هنگامی که زن و مرد با هم عقد ازدواج می‌بندند، بر اساس شرع و قانون بایستی تکالیفی را در برابر یکدیگر انجام دهند. به عنوان مثال زن از حق نفقه برخوردار است و در عین حال بایستی تمکین نماید. تمکین، به معنای پذیرش شوهر در امور کلی زندگی خانوادگی و روابط زناشویی است. گاهی ممکن است که به دلیل اختلافات میان زن و مرد، زن حاضر به تمکین در برابر شوهر خود نشود. به دنبال این موضوع، این سوال مطرح می شود که مجازات عدم تمکین چیست؟ در این مقاله میخواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم.

تمکین عام

تمکین خوش رفتاری یا حسن معاشرت زن با شوهر و پذیرفتن خواسته‌‌های مشروع همسر است. البته شایان ذکر است که مرد نیز موظف به رعایت تمکین است و بایستی نسبت به خواسته‌‌های مشروع همسر پاسخ مثبت بدهد.بنابراین اگر مردی از همسر خود توقعات نامشروع یا نامتعارفی داشته باشد، زن مکلف به اطاعت از او نیست. به عنوان مثال اگر مردی بر خلاف عرف از خروج همسر خود از منزل و بازدید خویشان و دوستان جلوگیری کند، زن مکلف به رعایت آن نیست.

تمکین خاص

  • رابطه‌ خاص زوجیت و روابط جنسی زناشویی است. در مقابل تمکین، مساله عدم تمکین یا نشوز مطرح می‌‎شود که به معنی نافرمانی یکی از زوج ها نسبت به دیگری است.
  • بنابراین نشوز نمی‌تواند صرفا مختص زن باشد. نافرمانی شوهر و عدم ایفای مقتضیات و ملزومات زندگی مشترک نشوز نام دارد. ولی در عرف و حقوق امروز، واژه‌ نشوز را بیشتر در مورد زن به کار برده‌‌اند. بطور مثال مردی که نفقه‌ همسر را نمی‌پردازد یا با همسر خود حسن معاشرت ندارد ناشز است.

شرایط اجازه عدم تمکین زن

  • در صورت قرار داشتن زن در عادت ماهیانه و بیمار بودن وی بطوری که پزشک رابطه جنسی را منع کرده باشد.
  • مطابق  ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی اگر حق تعیین منزل به زن داده شده باشد، زن می تواند از زندگی کردن در منزل مرد خودداری و مرد باید در منزل مورد تایید زن، زندگی کند.
  • چنانچه مرد منزل مستقل و مناسبی در شأن زن تهیه نکرده باشد، زن می‌تواند از رفتن به منزل شوهر خودداری کند.
  • اگر زندگی در منزل با شوهر موجب ترس از ضرر و زیان بدنی، مالی و یا شرافتی برای زن باشد، وی می‌تواند منزل را ترک تا زمانی که همسر او صلاحیت لازم را پیدا نکرده، از بازگشت به منزل خودداری کند. در این شرایط نیز به زن نفقه تعلق می‌گیرد.
  • چنانچه بعد از جاری شدن صیغه عقد، مرد به بیماری مقاربتی مبتلا شده است. بطوری که رابطه جنسی موجب سرایت بیماری به زن شود، زن می‌تواند از این رابطه خودداری کند. در حالی که حق پرداخت نفقه وی محفوظ خواهد بود.

مجازات عدم تمکین زن چیست؟

عدم تمکین زن، مجازات ندارد، یعنی جرم محسوب نمی شود. در حالی که عدم پرداخت نفقه از سوی مرد جرم می باشد. اما عدم تمکین زن آثار حقوقی دارد. اولین اثر حقوقی عدم تمکین زن این است که مرد می تواند به او نفقه پرداخت نکند. در صورتی که مرد الزام به تمکین زن را بخواهد، دادگاه رای را صادر کند و بازهم  زن، تمکین نداشته باشد، مرد می تواند اجازه ازدواج مجدد از دادگاه را دریافت کند.

در یکی از شرایط عقد نامه شرط تنصیف دارایی ذکر شده است. یعنی اگر مرد بخواهد همسرش را طلاق دهد و  این درخواست طلاق ناشی از سو رفتار و ناسازگاری زن نباشد و  شرط مندرج در عقدنامه را مرد امضا کند، نصف دارایی مرد که بعد از عقد  به دست آورده است را باید به زن تقدیم کند.

تمکیناگر زن تمکین نداشته باشد و اثبات شود که زن تمکین نداشته و شوهر درخواست طلاق بدهد، از تنصیف دارایی و نصف دارایی که می توانست دریافت کند محروم می گردد.تمام این موارد آثار حقوقی عدم تمکین خانم است و هیچ اثر کیفری و مجازاتی برای این موضوع تعیین نمی گردد. رای الزام به تمکین خانم هم رای اعلامی است، به این معنی که برای اطلاع از این رای به هیچ وجه برخورد قانونی  با خانم نمی شود . بعد از ابلاغ به  خانم در صورتی که  تمکین صورت نگرفت، برای مرد اجازه ازدواج مجدد البته با درخواست خود مرد، از سوی دادگاه صادر می شود.

 

نفقه از چه زمانی شامل زن می شود؟

از نظر قانونی ماده 1102 گفته شده است که بعد از اینکه نکاح به طور صحت واقع شد، روابط زوجیت بین طرفین موجود و حق و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل یکدیگر برقرار می گردد. درصورتی که عقد دائم صورت گیرد، از همان زمان به خانم نفقه تعلق می گیرد وبا توجه یه شأن خانودگی خانم و  میزان درآمد آقا  مبلغ نفقه تعیین می گردد.

بیشتر بخوانید: زمان پرداخت نفقه

معافیت مرد از پرداخت نفقه

باید گفت هیچ راهی برای عدم پرداخت نفقه و پرداخت مهریه وجود ندارد. عدم پرداخت مهریه عندالمطالبه، حتی منجر به بازداشت مرد می شود. هرچند  که بازداشت مرد در حال  حاضر برای بیش از 110 سکه پذیرفته نمی شود. اما در هر حال راهی برای عدم پرداخت مهریه وجود ندارد. در حقیقت فرار از پرداخت مهریه و نفقه  برای  مرد غیر ممکن است. مگر اینکه  خانم تمکین نکند که در اینصورت  مرد تنها  میتواند نفقه را پرداخت نکند.

0

امتیاز کاربر: 3.8 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا