بعد از طلاق هم می توان نفقه گرفت!!! - موسسه حقوقی وکیل خانواده
آموزشخانوادهنفقه

بعد از طلاق هم می توان نفقه گرفت!!!

بیشتر مردم گمان می کنند که با جاری شدن صیغه طلاق، زن و مرد دیگر هیچ حقوق و وظایفی نسبت به هم ندارند. درحالی که در بعضی موارد حتی پس از طلاق نیز، مرد باید تا مدتی نفقه همسر سابق خود را پرداخت کند. و یا زن درصورت رجوع او، باید به زندگی مشترک برگردد. به همین دلیل گروه تخصصی وکیل خانواده قصد دارد تا با بیان راه های مطالبه نفقه پس از طلاق، از حقوق بانوان مطلقه حمایت نماید.

شرایط مطالبه نفقه پس از طلاق

زنان فقط در سه صورت، پس از طلاق تا مدتی دارای حق نفقه هستند.

ا- رجعی بودن طلاق

اول، زمانی که طلاق رجعی باشد. یعنی مرد بتواند در مهلتی که قانونگذار تعیین کرده؛ و عده نامیده می شود؛ به نحوی ازجمله گفتار و یا انجام کارهایی مثل دادن یک شاخه گل به زن و یا … به زندگی مشترک خود بازگردد!!! و زن نیز نمی تواند با رجوع او مخالفت نماید. ازطرفی حتی اگر مرد به خاطر اختلافات شدیدی که در گذشته با همسر خود داشته؛ و یا به دلیل کراهت و نفرت و کینه ای که هنوز از او به دل دارد؛ تمایلی به رجوع نداشته باشد؛ باز هم بی تردید تا پایان عده، موظف به پرداخت نفقه وی است!!!

چون این میل و سلیقه او نیست که حقوق زن را تعیین می کند!!! بخصوص اینکه در دوران عده رجعیه؛ بانوی مطلقه درحکم زن شوهردار بوده؛ و نمی تواند با شخص دیگری ازدواج کند؟ پس مخارج زندگی او از چه راهی باید تأمین شود؟!!! اما اگر زن قبل از طلاق، از انجام وظایف قانونی خویش خودداری کرده باشد؛ حق نفقه او از بین می رود. 

دقت داشته باشید که طلاق های توافقی و غیابی، غیر رجعی بوده؛ و در دوران عده، مطلقه نفقه ای ندارد.

2- باردار بودن زن

دوم اینکه اگر به هنگام طلاق، زن باردار باشد؛ حق نفقه او تا زمان به دنیا آمدن فرزند باقی است. حتی اگر طلاق، رجعی نباشد. چون چنین زنی درحکم شوهردار بوده؛ و فعلاً نمی تواند با مرد دیگری ازدواج کند. پس بدیهی است که مانند مورد بالا، مخارج او از یک راهی باید تأمین شود. و حالا که وظیفه بسیار مهم نگهداری و مراقبت از فرزند مشترک خود و شوهر سابقش را برعهده دارد؛ عاقلانه است که نفقه اش را همان شخص پرداخت نماید.

3- توافق زن و شوهر

سوم، ممکن است زن و مرد توافق نمایند که حتی درصورت غیررجعی بودن طلاق، بانوی مطلقه تا مدتی معین از حق نفقه برخوردار باشد. چنین توافقی کمتر امکانپذیر است. زیرا در بیشتر طلاق های غیررجعی، زن در ازای دادن مالی به شوهر، و یا بخشیدن مهریه خود به او، موفق می شود وی را راضی به طلاق کند. اما گروه تخصصی خانواده، با ارائه راه کارهای مناسب قادر است حتی در اینگونه موارد نیز، به راحتی رضایت مرد را نسبت به پرداخت نفقه او جلب نماید.

دریافت مشاوره حقوقی نفقه می تواند به شما کمک بزرگی برای اطلاع از جدید‎ترین میزان نفقه خود و بهترین روش برای به دست آوردن آن باشد.

نفقه بعد از طلاق چقدر است؟

درمواردی که زن حتی پس از طلاق هم دارای حق نفقه است؛ میزان نفقه را قاضی با توجه به شرایطی مانند شأن و منزلت خانوادگی و اجتماعی زن تعیین می کند. که ممکن است با نفقه دوران زندگی مشترک، متفاوت باشد. چون قبل از طلاق، بخشی از نفقه زوجه، مربوط به کالاها و اجناسی بوده توسط خود شوهر تهیه می شده است.

 

اما نفقه پس از طلاق، نقدی بوده؛ و مبلغی ثابت است. البته حق زندگی زن در منزل شوهر در ایام طلاق رجعی را نباید نادیده گرفت.نفقه زن باردار، باتوجه به شرایط و مخارج خاصی که دارد؛ باید بیشتر از سایر بانوان بوده؛ و به همراه نفقه جنین قابل محاسبه است.

ضمانت اجرای خودداری از پرداخت نفقه زن چیست؟

برخلاف ایام قبل از طلاق، که زن می تواند درصورت خودداری شوهر از پرداخت نفقه، شکایت کیفری هم بنماید؛ مطالبه نفقه پس از طلاق، فقط ازطریق مراجعه به دادگاه خانواده امکانپذیر است. ولی درهرصورت حتی اگر زن نفقه خود را بخشیده باشد؛ دوباره می تواند از نظر خود بازگردد و دعوای مطالبه نفقه را در دادگاه طرح نماید!!!

گروه تخصصی خانواده با هدف حمایت از حقوق بانوان آسیب پذیر، از هرگونه راهنمایی و نیز دفاع در مراجع قضایی دریغ نمی نماید. با ما تماس بگیرید.

0

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا