حقوق مالی زوجه در نکاح موقت چیست؟ - موسسه حقوقی وکیل خانواده
خانوادهتمکینمهریهنفقه

حقوق مالی زوجه در نکاح موقت چیست؟

یکی از مشکلات و اختلافاتی که بین زن و شوهرها به وجودمی آید؛ مربوط به حقوق مالی زن است. حقوق مالی زوجه در نکاح موقت نیز، به دلیل انتظاراتی که از تشکیل زندگی مشترک داشته؛ اهمیت زیادی دارد. گروه تخصصی وکیل خانواده قصددارد در این مقاله با بررسی این حقوق، به سؤالات و ابهامات مخاطبین محترم پاسخ دهد.

تعریف ازدواج موقتنکاح موقت چیست؟

ازدواج موقت یعنی اینکه صیغه عقد، برای مدت معینی جاری شود. و به محض پایان یافتن آن مدت، رابطه ازدواج نیز پایان می یابد.

انواع حقوق مالی زن در نکاح موقتحقوق مالی زن در ازدواج موقت چیست؟

زن نیز در ازدواج موقت، از حق و حقوق بسیار بالایی برخوردار است. و مرد نمی تواند به بهانه کوتاه و یا ناچیزبودن مدت زندگی مشترک، وظایف خود را زیرپابگذارد!!! هر عقد و توافقی برای هر دو طرف، تعهداتی را به بارمی آورد؛ که ممکن است مالی باشد. و هیچ بهانه ای هم برای فرار از تعهدات مالی اشخاص، ازنظر قانون پذیرفته نیست. زیرا حق دیگران را باید تمام و کمال پرداخت کرد!!! پس حقوق مالی زن را در نکاح موقت نباید نادیده گرفت!!!

حقوق مالی زن در ازدواج موقت با نکاح دائمی متفاوت بوده؛ و در سه بند زیر بررسی خواهدشد:

مهریه

مهریه، از حقوق مالی زن به شمار می آید. چه ازدواج، دائم باشد و چه موقت!!! شوهر موظف به پرداخت مهریه همسرش است. جالب اینکه در ازدواج دائم می توان مهریه را، بعد از جاری شدن صیغه عقد تعیین نمود. اما اگر به هنگام خواندن خطبه عقد موقت، مهریه معین نشده باشد؛ و یا جنس و مقدار آن مبهم و نامعلوم باشد؛ عقد باطل است!!! و دیگراینکه در ازدواج دائم، می توان پرداخت مهریه را مشروط به استطاعت و توانایی مالی شوهر نمود؛ و دراینصورت اگر او هیچ وقت نتواند مهریه همسر خود را پرداخت کند؛ تلاش و نصیحت و اخطار دادگاه هم بی فایده خواهدبود!!! اما در ازدواج موقت، مرد درهرصورت باید مهریه همسر خود را به او بدهد؛ و درج شرط توانایی مالی و استطاعت او باطل بوده؛ و عقد را هم باطل می کند!!! مگراینکه پس از ازدواج، زن از مهریه خود گذشت نماید.

مهریه از حقوق مسلّم زن بوده؛ و درصورت وفات او به ورثه اش تعلق دارد. حتی در ازدواج موقت!!!

اگر شوهر تا پایان مدت ازدواج موقت، از نزدیکی با همسر خود خودداری کند؛ باز هم موظف به پرداخت مهریه او است. اما اگر قبل از خاتمه این مدت، بدون اینکه با زن نزدیکی کرده باشد؛ بقیه مدت را به او بخشیده؛ و به ازدواج پایان دهد؛ دراینصورت فقط موظف به پرداخت نیمی از مهریه است!!!

اگر در ازدواج موقت شوهر از پرداخت مهریه همسرش خودداری کند؛ دراینصورت زن می تواند با مراجعه به دادگاه، او را موظف به دادن مهریه کند.

درصورت فوت شوهر، زن می تواند مهریه خود را از اموال بجامانده از وی کسر کند.

نفقه

برخلاف ازدواج دائم، در نکاح موقت زن حق نفقه ندارد. اما درصورت توافق بین زن و شوهر نسبت به پرداخت نفقه، مرد نمی تواند از تعهد خود شانه خالی نماید. گاهی اوقات هم باوجود عدم تکلیف قانونی، عرف محل و منطقه، شوهر را موظف به تأمین نفقه در ازدواج موقت می نماید. بخصوص اینکه باتوجه به گرانی و تورم ماه های اخیر، مشکلات مالی و معیشتی مردم، نداشتن پس انداز و بی پولی، رواج بیماری های غیرقابل پیش بینی مثل کرونا و …، اجاره بهاهای سنگین املاک و …، به سختی می توان پذیرفت که زنی فقط به خاطر صداقت و سلامت اخلاق و رفتار مرد آینده اش، راضی به ازدواج موقت شود.

اگر شوهر تعهد به پرداخت نفقه همسرش در ازدواج موقت نماید؛ و سپس به عهد خود وفا نکند؛ دراینصورت زن می تواند از دادگاه بخواهد تا او را موظف به پرداخت نفقه اش نماید.

ارث

ارث یکی از مهمترین حقوق مالی زن و شوهر در ازدواج دائم است. اما در نکاح موقت، زوجین از یکدیگر ارث نمی برند. و اگر توافق کرده باشند که درصورت وفات هر یک از آنان، همسرش از او ارث ببرد؛ چنین توافقی باطل است.

اما برای اینکه باتوجه به شرایط اقتصادی این روزها، و به خاطر عشق و علاقه و عواطف شدید و محبتی که بین برخی زن و شوهرها وجوددارد؛ می توان از طریق روش های زیر، مشکلات مالی و دغدغه های زنان یا مردان پس از وفات همسرشان را تا حدود زیادی برطرف نمود:

در ازدواج موقت، باتوجه به اینکه زن و شوهر از یکدیگر ارث نمی برند؛ پس هریک از آنان می تواند تا یک سوم اموال خود را برای همسرش وصیت کند؛ یااینکه در ایام حیات خود، مالی را به او ببخشد؛ و یااینکه شوهر، ملک یا خانه ای را به عنوان مهریه به همسر خود بدهد.

اگر شوهر شما نیز از پرداخت حقوق مالی تان خودداری می کند؛ گروه تخصصی وکیل خانواده می تواند در این رابطه راهنمایی ها و اطلاعات لازم را دراختیارتان قراردهد. با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا