مراحل گام به گام قیم شدن - موسسه حقوقی وکیل خانواده
حضانت

مراحل گام به گام قیم شدن

قیومیت در لغت به معنای سرپرستی و حمایت است. در واقع اشخاص صغیر، سفیه و مجنون بایستی تحت حمایت شخصی باشند تا امور آنها اداره شود. در این معنا، قیومیت فرزند با حضانت که ناظر بر حمایت جسمی آنها که بر عهده پدر و مادر است، تفاوت دارد. قانون مدنی و قانون امور حسبی به این مسئله توجه ویژه ای شده است و مراحل قیومیت فرزند در قانون، دادگاه صالح برای نصب قیم، تکالیف و اختیارات قیم، عزل قیم و پایان قیومیت مورد بررسی قرار گرفته است.

در این مقاله با مفاهیمی از این دست مانند قیم، ویژگی ها، وظایف، مسئولیت ها و اختیارات وی، مدارک لازم برای قیم شدن، تفاوت بین ولی و قیم و اعتبار قیم نامه آشنا خواهیم شد.

قیم کیست؟

فرزندان از لحاظ قانونی باید تحت ولایت و سرپرستی پدر خود باشند و امور مالی و غیرمالی آنها برعهده پدرشان می باشند. به این افراد باید سفیه را اضافه کرد یعنی شخصی که به امور مالی آشنایی ندارد. افراد مذکور کلیه امور مالی و غیرمالی آنها برعهده پدر و در نبودن پدر، بر عهده پدربزرگ است. اما زمانی که هیچ یک از پدر و پدربزرگ در قید حیات نباشند، شخصی به نام قیم تنها امور مالی اشخاص محجور (طفل،صغیر،سفیه) را بعهده می گیرد. فرد قیم باید اهلیت داشته باشد و اگر محجور باشد نمیتواند به سمت قیومیت برگزیده شود. در مورد قیم باید صفت امانت در وی هویدا باشد . همچنین او نباید مرتکب جرایمی از جمله خیانت در امانت، کلاهبرداری و هتک ناموس شده باشد.

قیم به هیچ عنوان حق ندارد که خانه ای که مالک آن طفل است را بفروشد یا حتی آن را به رهن بانک بگذارد و فقط در صورتی می تواند این کار را انجام دهد که قبل از فروش، تاییدیه دادستان را نسبت به معامله بگیرد. همچنین قیم حق ندارد که معامله ای ترتیب دهد که یک طرف معامله خودش و طرف دیگر آن طفل باشد و تفاوتی نمی کند که در نتیجه معامله مال قیم به مولی علیه منتقل شود یا مال مولی علیه به قیم منتقل شود.

قیم حق دارد بابت اقداماتی که در جهت قیومیت انجام می دهد، مزد کار خود را بگیرد. میزان اجرتی که دریافت می کند بستگی به عواملی مانند مدت و کیفیت کاری که انجام داده است می باشد. همچنین قیم حق دارد که در تمام امور مربوط به اموال منقول محجور از قبیل ماشین و موبایل بدون اجازه دادستان و البته با رعایت مصلحت فرد تحت قیومیت، دخالت داشته و آنها را مورد معامله قرار دهد.

تعدی و تفریط قیم

اگر قیم در وظایف محوله ای که برعهده وی گماشته شده است ، کوتاهی کند و دچار تعدی و تفریط شود، مسئول پرداخت تمام ضرر و زیان‌های وارده می باشد و هیچ مصونیتی در این خصوص نخواهد داشت. این امر بدین خاطر است که قیم بعنوان یک مقام منصوب از جانب مقام قضایی، باید در انجام امور محوله، نهایت دقت و توجه را مبذول نماید وگرنه باید پاسخگوی اعمال خود باشد.

زن نیز میتواند به سمت قیومیت فرزند برگزیده شود. رویه قضایی بر این است که هرگاه طفلی فاقد پدر و جدپدری باشد ، اولویت با مادر اوست تا قیم طفل شود اما اگر مادر اختیار شوهر کرد باید یک ماه از تاریخ انعقاد نکاح به دادستان اعلام کند تا تصمیم مقتضی صورت گیرد. زن در صورتی میتواند قیم شناخته شود که اجازه شوهر خود را در این امر اخذ کند.

مدارک لازم برای قیم شدن

مدارک لازم برای قیم شدن صغیر فاقد ولی قهری:

  • –    شناسنامه وکارت ملی قیم متقاضی
  • –   گواهی فوت پدرکودک
  • –   گواهی فوت پدربزرگ پدری یا شناسنامه باطل شده او و یا گواهی حصر وراثت
  • –    شناسنامه و کارت ملی فرزند (صغیر)

تفاوت بین ولی و قیم

پدر و جد پدری و وصی منصوب از طرف آنها را ولی خاص گویند. اما در مواردی که محجورین تحت مراقبت و سرپرستی اولیا خاص نبوده و فاقد ولی باشند برای آنها قیم منصوب می شود. قیم کسی است که برای حمایت و نگهداری و سرپرستی محجور و حفظ حقوق و اداره اموال او به پیشنهاد دادستان و از طرف محکمه صلاحیتدار تعیین شده باشد.

تفاوت سرپرستی با قیمومیت

قیومیتطبق قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست افراد می توانند با رعایت شرایط مقرر فرزندان بی سرپرست را به فرزندی قبول کنند. سرپرست آن است که کس دیگری را که فرزند طبیعی او نیست به فرزندی بپذیرد. فرزندخواندگی در صورتی که به رسمیت شناخته شده باشد قرابت ایجاد می کند و قرابت فوق حقوقی است نه طبیعی. یعنی یک رابطه مصنوعی پدر- فرزندی یا مادر- فرزندی ایجاد می کند. این امر در قانون حمایت از کوکان بی سرپرست و بدسرپرست آمده و مقررات آن با قیمومت این تفاوت را دارد که قیم برای کودکی تعیین می شود که حجر دارد و ولی خاص ندارد.

 

قیم نامه چقدر اعتبار دارد؟

سوالی که در این زمینه مطرح می شود این است که قیومیت فرزند برای چه افرادی صادر می شود و اعتبارش را چطور بررسی کنیم؟ قیم کسی است که امور حقوقی فرزند را سر و سامان می‌دهد. به همین دلیل برای انتخاب این شخص قانون وسواس زیادی به خرج داده است. اگر مادر صلاحیت لازم را داشته باشد اصلی‌ترین گزینه برای قیمومیت است ولی این تمام ماجرا نیست. پس به این نکته حتما توجه داشته باشید.

  • اگر زن ازدواج مجدد کند معمولا اداره سرپرستی، قیمومت را به یکی از اقوام درجه یک پدر یا مادر می‌دهد و اگر هیچ کدام از این‌ها هم نبودند یا صلاحیت نداشتند اداره سرپرستی یک نفر را به عنوان امین انتخاب و همین فرد امین، قیم فرزندان این زن را انتخاب می‌کند.

نکته مهم دیگری که نباید از نظرتان دور بماند این است که قیم هیچ‌گاه نمی‌تواند خودسرانه درباره اموال طفل تصمیم‌گیری کند. قانون در این‌باره نیز سختگیری کرده و قیم را الزام کرده است تا همه کارها را با نظارت اداره سرپرستی انجام دهد. پس این را بدانید که اگر قیم بخواهد اموال طفل را نقل و انتقال دهد حتما باید اجازه اداره سرپرستی را قبلا گرفته باشد.

دریافت مشاوره از مشاورین حقوقی می تواند به شما کمک بزرگی در شناختن حقوق قانونی‎تان بکند و سبب شود  که سریع تر به هدف خود برسید. برای دریافت مشاوره کافی است تا با بهترین مشاورین حقوقی آنلاین در ارتباط باشید. درخواست مشاوره

0

امتیاز کاربر: 4.85 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا